Kilka ważnych informacji dla osób zamierzających nabyć UPS'a.
Należy zwrócić uwagę że:

1. Cyferki na UPS'ie (300, 500, 700..itp) oznaczają maksymalną łączną moc urządzeń jakie można podłączyć do UPS'a. Jednostka to [VA] (moc pozorna) i liczba ta jest zazwyczaj większa niż Waty [W] (moc rzeczywista). Powyższa wartość nie określa czasu podtrzymania awaryjnego! Jest to oczywiście zależność połączona ale np. UPS o mocy 500VA zazwyczaj nie podtrzyma urządzenia dłużej niż UPS 250VA. O czasie pracy awaryjnej decydują pojemności akumulatorów i ich liczba. 

2. Czas pracy UPS'a przy podłączeniu tego samego odbiornika (komputera itp) zależy od pojemności i liczby akumulatorów. UPS'y z przedziału 250VA-600VA mają zazwyczaj jeden akumulator 12V 4,5Ah lub 7Ah. UPS'y o większych mocach mają już np 2 lub 4 akumulatory o pojemnościach od 7Ah w górę (12, 18).

3.
Przy zakupie UPS'a należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę ale i na markę. Firma APC (American Power Conversion) jest liderem na rynku. W podobnej cenie można kupić nowy UPS "mniej firmowy" lub używany APC z nowymi akumulatorami. Dla zwykłego domowego użytkownika nie będzie zauważalnej różnicy w działaniu. Należy jednak pamiętać o pewnych ważnych aspektach technicznych takich jak np. jakość zasilania przy pracy z akumulatorów. Większość UPS'ów APC ma na wyjściu sinusoidę (zazwyczaj w modelach o mocy od ok. 700VA w górę), a nie przebieg prostokątny (trapezowy), który jest tworzony w tanich rozwiązaniach. Co prawda dla zwykłego komputera nie ma to większego znaczenia ale niektóre urządzenia mogą nie pracować poprawnie, a co za tym idzie system może działać niestabilnie. W zastosowaniach serwerowych nie można sobie pozwolić na takie kompromisy. Prawie każdy UPS APC posiada port komunikacyjny dzięki któremu można monitorować pracę urządzenia (stan baterii, obciążenie, temperatura, itp...), a przede wszystkim zamykać system gdy zanik napięcia jest długi i UPS nie jest w stanie zapewnić dłużej poprawnej pracy systemu. Z czystej praktyki wynika również, że UPS'y APC mają dużo mniejszą awaryjność od innych nowych UPS'ów. Przy zakupie UPS'a dobrze jest zwrócić uwagę czy posiada system AVR (Automatic Voltage Regulation). Jest to technologia składająca się z dwóch części AVR Boost (podwyższająca) i AVR Trim (obniżająca). Polega na tym, że gdy napięcie w sieci jest za niskie (zazwyczaj od 160-170V) to UPS nie przełącza się na baterie tylko je podwyższa tak aby na wyjściu było 220. Podobnie gdy napięcie jest za wysokie (do ok. 270V) - wtedy je obniża. Chroni to baterię przed nadmiernym zużyciem i zbyt częstym przełączaniem się na pracę z akumulatorów. Sytuacja ta zazwyczaj występuje w mniejszych miejscowościach gdzie do transformatora może być daleko i napięcie w sieci jest poniżej 200V. Prawie każdy UPS APC ma ten system (z wyjątkiem bardzo starych i o małej mocy), na naszych aukcjach zazwyczaj nawet nie jest to zaznaczane, bo jest to domyślne. Natomiast przy tanich UPS'ach innych firm ciężko znaleźć ten system.... 

4.
Sprawność UPS'ów jest rzędu 60-70%. Oczywiście zależy to od obciążenia. Należy też pamiętać że UPS ma spore straty własne, tj. nawet gdy pracuje z sieci to pobiera ok. kilkadziesiąt watów. Jeżeli ktoś chce sobie policzyć teoretycznie ile dany UPS podtrzyma urządzenie, niech weźmie to pod uwagę.

5.
Pojemność akumulatorów jest podawana przy założeniu że są one rozładowywane przez 20 godzin. Akumulator obciążony dużym prądem traci nawet połowę swojej pojemności. W praktyce oznacza to że np. gdy zestaw komputerowy pracuje na danym UPS'ie 20 minut, to podłączenie dwóch takich zestawów nie spowoduje skrócenia czasu do 10 minut tylko np do 5.

6.
Akumulatory, a więc i UPS'y są bardzo wrażliwe na podwyższone temperatury. Spada wtedy znacząco ich żywotność oraz zwiększa się samorozładowanie. Większość parametrów podawane jest przy założeniu temperatury pracy 20 stopni.

7.
Gdy w UPS'ie jest zainstalowany więcej niż jeden akumulator, są one połączone szeregowo, czasami też dodatkowo równolegle przy większych ilościach. Ma to za zadanie zwiększenie napięcia, które jest następnie przetwarzane na 220VAC. Większe napięcie to mniejszy prąd, a więc lepsze wykorzystanie pojemności akumulatorów, jest też wtedy większa sprawność urządzenia. W rozwiązaniach APC mocy 500-5000VA zazwyczaj napięcie po stronie akumulatorów wynosi 12, 24 lub 48V. Przy większych mocach i pracy 3f potrafi to być nawet kilkaset voltów DC.

8. UPS nie zawsze jest kupowany zgodnie z przeznaczeniem do podtrzymywania sprzętu komputerowego... Ten punkt jest dla osób, którym zależy aby pompka od CO pracowała nawet wtedy gdy faza w okolicy wysiądzie ;) UPS'y są stworzone nie jako generatory, a urządzenia które mają podtrzymać system przez czas potrzebny do poprawnego jego zamknięcia. W związku z tym UPS'y o małej mocy mają małe pojemności akumulatorów, a te o większej - większe. Oczywiście jest to bezpośrednio powiązane z ich ceną, akumulatory tanie nie są. Ogólnie w UPS'ach istnieje zasada, iż przy obciążeniu rzędu 100% UPS ma wytrzymać ok. 5-8 minut. W związku z tym pojemność zastosowanego akumulatora(ów) jest wprost proporcjonalna do mocy urządzenia. Idealnym UPS'em do powyższych zastosowań jest urządzenie o stosunkowo małej mocy ale dużej pojemności akumulatorów. Niestety takich nie ma :( Można co prawda podłączyć dużo większy akumulator do małego UPS'a ale wtedy UPS będzie bardzo długo go ładował, gdyż prąd ładowania ma przystosowany do fabrycznej pojemności akumulatora. Reasumując jeżeli potrzebujesz UPS'a do CO to musisz szukać produktu w najlepszym stosunku moc/pojemność akumulatorów albo zainstalować większy akumulator do małego UPS'a ale pamiętać wtedy o długim czasie ładowania. Drugie rozwiązanie nie nadaje się w sytuacjach, gdy zaniki fazy są częste i UPS nie zdąży naładować akumulatorów przed kolejną awarią zasilania. Pompka CO pobiera zazwyczaj 30-90W więc praktycznie każdy UPS będzie mógł ją zasilić. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że silniki głośno pracują na zasilaniu przebiegiem prostokątnym (nie jest to też dla nich zdrowe), dlatego dobrze jest kupić trochę lepszego UPS'a z sinusoidą.